Yanmar
YM140
Farm tractor · 1984–1992 · 14 hp
YanmarYM140
The Yanmar YM140 is a farm tractor manufactured from 1984 to 1992. It features a Yanmar 0.6L 2-cyl diesel engine, and two- or four-wheel drive drive. The transmission is a gear type with 6 forward and 3 reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | sub-compact utility |
|---|---|
| Original Price Usd | 7,000 |
Mechanical
| Brakes | mechanical shoe |
|---|---|
| Rops Type | two-post available |
Hydraulics
| Hydraulic Type | open center |
|---|---|
| Hydraulic Pump Flow | 3.4 gpm (12.9 lpm) |
PTO & Hitch
| Rear PTO Type | transmission |
|---|---|
| Front PTO Type | independent |
| Rear Hitch Type | I |
| Rear Lift | 882 lbs (400 kg) |
Fuel
| Fuel Tank Gas | 4.2 gal (15.9 L) |
|---|
Other
| Rear PTO Clutch | overrunning clutch |
|---|---|
| Front PTO Clutch | electric |
| Operator Station | open operator station |
| Rear PTO Standard | 540 (1.375) |
| Original Price Year | 1,992 |
| Rear PTO Engine | 540@2356 RPM |
| Rear Lift At 24in | 772 lbs (350 kg) |
| Front PTO Availability | optional |
Engine
| Engine | Yanmar 2T75UA |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 38.8 ci (0.6 L) |
| Bore | 2.95 in (75 mm) |
| Bore Stroke | 2.95x2.83 in (75 x 72 mm) |
| Stroke | 2.83 in (72 mm) |
| Power | 14 hp (10.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Rated | 2,600 RPM |
| Manufacturer | Yanmar |
Dimensions
| Length | 97.5 in (247 cm) |
|---|---|
| Width | 39 in (99 cm) |
| Height | 48.6 in (123 cm) |
| Wheelbase | 53 in (134 cm) |
| Front Tread | 32.2 in (81 cm) |
| Rear Tread | 29.5 in (74 cm) |
| Rear Tread Range | 29.5/31.5/33.5 inches 74/80/85 cm |
| Weight | 1,190 lbs (539 kg) |
| Tires Ag Front | 5x12 |
| Tires Ag Rear | 8x16, 8.3x16 |
| Tires Lawn Rear | 29x12.00-15 |
| Tires Lawn Front | 20.5x8-10 |
| Clearance Drawbar | 7.6 in (19 cm) |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 3 reverse |
| Clutch | dry disc |