Yanmar
YM147
Farm tractor · 1984–1992 · 14 hp
YanmarYM147
The Yanmar YM147 is a farm tractor manufactured from 1984 to 1992. It features a Yanmar 2T75UA engine, and two-post available steering. The transmission is a two-speed power shift type with 6 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Yanmar 2T75UA |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 38.8 ci (0.6 L) |
| Bore | 2.95 in (75 mm) |
| Stroke | 2.83 in (72 mm) |
| Power Gross | 14 hp (10.4 kW) |
| Power Rated | 14 hp (10.4 kW) |
| Power PTO | 10.8 hp (8.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | two-speed power shift |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 3 reverse |
| Transmission Description | Two power shift gears, plus reverse, in three ranges. |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 6-speed two-speed power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 3.4 gpm (12.9 lpm) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 882 lbs (400 kg) |
Dimensions
| Length | 97.5 in (247 cm) |
|---|---|
| Width | 39 in (99 cm) |
| Height | 48.6 in (123 cm) |
| Wheelbase | 53 in (134 cm) |
| Front Tread | 32.2 in (81 cm) |
| Rear Tread | 29.5 in (74 cm) |
Weight
| Weight | 1,204 lbs (546 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5x12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8x16, 8.3x16 |
Fuel
| Capacity | 4.2 gal (15.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post available |
|---|