Yanmar
YM1502
Farm tractor · 1981–1983 · 15 hp
YanmarYM1502
The Yanmar YM1502 is a farm tractor manufactured from 1981 to 1983. It features a Yanmar 3T72SA engine. It uses a gear transmission.
Engine
| Engine | Yanmar 3T72SA |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 53.6 ci (0.9 L) |
| Bore | 2.83 in (72 mm) |
| Stroke | 2.83 in (72 mm) |
| Power Gross | 15 hp (11.2 kW) |
| Power Rated | 15 hp (11.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Yanmar |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Available Options | gear |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 101 in (256 cm) |
|---|---|
| Width | 42 in (106 cm) |
| Height | 70 in (177 cm) |
Weight
| Weight | 1,550 lbs (703 kg) |
|---|