Yanmar
YM155
Farm tractor · 1976–1979 · 15 hp
YanmarYM155
The Yanmar YM155 is a farm tractor manufactured from 1976 to 1979. It features a Yanmar 2TR13A engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Yanmar 2TR13A |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 40.4 ci (0.7 L) |
| Bore | 2.95 in (75 mm) |
| Stroke | 2.95 in (75 mm) |
| Compression Ratio | 23 |
| Power Gross | 15 hp (11.2 kW) |
| Power Rated | 15 hp (11.2 kW) |
| Torque Peak | 28.9 lb-ft (39.2 Nm) |
| Torque Peak | 2,200 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 2.1 qts (2 L) |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,700 RPM |
| Firing Order | 1-2 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Clutch | 180mm dry disc |
| Available Options | 6-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 3.8 gpm (14.4 lpm) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,210 lbs (548 kg) |
Dimensions
| Length | 99.2 in (251 cm) |
|---|---|
| Width | 37.6 in (95 cm) |
| Height | 45.7 in (116 cm) |
| Wheelbase | 48.8 in (123 cm) |
| Ground Clearance | 10.4 in (26 cm) |
| Front Tread | 29.3 in (74 cm) |
| Rear Tread | 27.6 in (70 cm) |
Weight
| Weight | 1,145 lbs (519 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-16 |
Fuel
| Capacity | 4 gal (15.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
45" mid-mount mower deckFront-end loaderBackhoe
| Mower Deck | 45 in (114 cm) |
|---|---|
| Digging Depth | 73 in (185 cm) |
| Backhoe Model | Yanmar YBH-650 Backhoe |