Yanmar
YM1610
Farm tractor · 1980–1981 · 16 hp
YanmarYM1610
The Yanmar YM1610 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1981. It features a Yanmar 1.0L 3-cyl diesel engine, and two- or four-wheel drive drive. The transmission is a partial power shift type with 9 forward and 3 reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Series | YM10 Series |
PTO & Hitch
| Rear PTO Type | 540 |
|---|---|
| Rear Hitch Type | I |
Other
| Variant Ym1601 | 2WD gear |
|---|---|
| Variant Ym1610 | 2WD power shift |
| Variant Ym1601d | 4WD gear |
| Variant Ym1610d | 4WD power shift |
| Operator Station | open operator station |
Engine
| Engine | Yanmar 3T75U |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 60.7 ci (1 L) |
| Bore | 2.95 in (75 mm) |
| Bore Stroke | 2.95x2.95 in (75 x 75 mm) |
| Stroke | 2.95 in (75 mm) |
| Power | 16 hp (11.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Yanmar |
Dimensions
| Length | 103 in (261 cm) |
|---|---|
| Width | 44 in (111 cm) |
| Height | 69 in (175 cm) |
| Weight | 1,609 lbs (729 kg) |
Transmission
| Transmission Type | partial power shift |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |