Yanmar
YM1810
Farm tractor · 1980–1981 · 18 hp
YanmarYM1810
The Yanmar YM1810 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1981. It features a Yanmar 3T75 engine. The transmission is a partial power shift type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Yanmar 3T75 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 60.7 ci (1 L) |
| Bore | 2.95 in (75 mm) |
| Stroke | 2.95 in (75 mm) |
| Power Gross | 18 hp (13.4 kW) |
| Power Rated | 18 hp (13.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Yanmar |
Transmission
| Transmission Type | partial power shift |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Available Options | 9-speed partial power shift |
Dimensions
| Length | 104 in (264 cm) |
|---|---|
| Width | 45 in (114 cm) |
| Height | 70 in (177 cm) |
Weight
| Weight | 1,808 lbs (820 kg) |
|---|