Yanmar
YM1820
Farm tractor · 1982–1983 · 18 hp
YanmarYM1820
The Yanmar YM1820 is a farm tractor manufactured from 1982 to 1983. It features a Yanmar 3T80U-NB engine. The transmission is a partial power shift type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Yanmar 3T80U-NB |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 78.1 ci (1.3 L) |
| Bore | 3.15 in (80 mm) |
| Stroke | 3.35 in (85 mm) |
| Power Gross | 18 hp (13.4 kW) |
| Power Rated | 18 hp (13.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partial power shift |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Transmission Description | Three power shift gears, plus reverse, with three ranges. |
| Available Options | 9-speed partial power shift, 12-speed creeper |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 104 in (264 cm) |
|---|---|
| Width | 45 in (114 cm) |
| Height | 70 in (177 cm) |
Weight
| Weight | 2,314 lbs (1,049 kg) |
|---|