Yanmar
YM186
Farm tractor · 1980–1986 · 18 hp
YanmarYM186
The Yanmar YM186 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1986. It features a Yanmar 3T72HA engine, and optional steering. The transmission is a three-speed power shift type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Yanmar 3T72HA |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 53.5 ci (0.9 L) |
| Bore | 2.83 in (72 mm) |
| Stroke | 2.83 in (72 mm) |
| Compression Ratio | 23 |
| Power Gross | 18 hp (13.4 kW) |
| Power PTO | 16 hp (11.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 3.4 qts (3.2 L) |
| Coolant Capacity | 4.4 qts (4.2 L) |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,600 RPM |
| Firing Order | 1-3-2 |
Transmission
| Transmission Type | three-speed power shift |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Transmission Description | Three speeds, plus reverse, with three ranges. |
| Oil Capacity | 8.4 qts (7.9 L) |
| Available Options | 9-speed three-speed power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pressure | 1,991 psi (137.3 bar) |
| Total Flow | 4.8 gpm (18.2 lpm) |
| System Capacity | 2.1 gal (7.9 L) |
Dimensions
| Length | 98.3 in (249 cm) |
|---|---|
| Width | 42.9 in (108 cm) |
| Height | 53.1 in (134 cm) |
| Ground Clearance | 10.4 in (26 cm) |
Weight
| Shipping | 1,539 lbs (698 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-16 |
Fuel
| Capacity | 4.2 gal (15.9 L) |
|---|
Steering
| Type | optional |
|---|
Attachments
60" mid-mount mower deckFront-end loader
| Mower Deck | 60 in (152 cm) |
|---|