Yanmar
YM2001
Farm tractor · 1980–1981 · 20 hp
YanmarYM2001
The Yanmar YM2001 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1981. It features a Yanmar 1.4L 3-cyl diesel engine, and two- or four-wheel drive drive. The transmission is a gear type with 15 forward and 5 reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Series | YM01 Series |
Other
| Rear Tire 2WD | 9.5-24 |
|---|---|
| Variant Ym2001 | 2WD gear |
| Variant Ym2010 | 2WD power shift |
| Variant Ym2001d | 4WD gear |
| Variant Ym2010d | 4WD power shift |
| Operator Station | open operator station |
Engine
| Engine | Yanmar 3T82B |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 83 ci (1.4 L) |
| Bore | 3.23 in (82 mm) |
| Bore Stroke | 3.23x3.39 in (82 x 86 mm) |
| Stroke | 3.39 in (86 mm) |
| Power | 20 hp (14.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Rated | 2,500 RPM |
| Manufacturer | Yanmar |
Dimensions
| Length | 113 in (287 cm) |
|---|---|
| Width | 48.4 in (122 cm) |
| Height | 72.8 in (184 cm) |
| Wheelbase | 61.4 in (155 cm) |
| Ground Clearance | 14.2 in (36 cm) |
| Front Tread | 37.8 in (96 cm) |
| Rear Tread Range | 37.8/42.5 inches 96/107 cm |
| Weight | 1,896 lbs (860 kg) |
| Tires Ag Front | 4.00-15 |
| Tires Ag Rear | 9.5-24 |
Option 1
| Width | 48.4 in (122 cm) |
|---|---|
| Height | 72.8 in (184 cm) |
| Length | 113 in (287 cm) |
| Drive Type | 2wd |
| Model Name | Yanmar YM2001 |
| Weight | 1,896 lbs (860 kg) |
| Wheelbase | 61.4 in (155 cm) |
| Tires Ag Rear | 9.5-24 |
| Front Tread | 37.8 in (96 cm) |
| Tires Ag Front | 4.00-15 |
| Rear Tread Range | 37.8/42.5 inches 96/107 cm |
| Ground Clearance | 14.2 in (36 cm) |
Option 2
| Width | 48.4 in (122 cm) |
|---|---|
| Height | 72.8 in (184 cm) |
| Length | 113 in (287 cm) |
| Drive Type | 4wd |
| Model Name | Yanmar YM2001 |
| Weight | 2,039 lbs (924 kg) |
| Wheelbase | 61.4 in (155 cm) |
| Tires Ag Rear | 9.5-24 |
| Front Tread | 39.4 in (100 cm) |
| Tires Ag Front | 6-14 |
| Rear Tread Range | 37.8/42.5 inches 96/107 cm |
| Ground Clearance | 12.6 in (32 cm) |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | 1:2:3:4:5:6:7:8:9:10:11:12:13:14:15:R1:R2:R3:R4:R5 |
| Gears | 15 forward and 5 reverse |
| Gear Ranges | Three gears, plus reverse, in five ranges |
:0.10:0.14:0.18:0.58:0.80:1.03:1.14:1.55:2.01:2.22:3.01:3.90:4.56:6.26:8.77:0.14:0.76:1.50:2.91:6.05