Yanmar
YM2002
Farm tractor · 1982–1983 · 20 hp
YanmarYM2002
The Yanmar YM2002 is a farm tractor manufactured from 1982 to 1983. It features a Yanmar 3T80U-NA engine. The transmission is a gear type with 15 forward and 5 reverse.
Engine
| Engine | Yanmar 3T80U-NA |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 78.1 ci (1.3 L) |
| Power Gross | 20 hp (14.9 kW) |
| Power Rated | 20 hp (14.9 kW) |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 15 forward and 5 reverse |
| Available Options | 15-speed gear |
Dimensions
| Length | 104 in (264 cm) |
|---|---|
| Width | 45 in (114 cm) |
| Height | 71 in (180 cm) |
Weight
| Weight | 2,314 lbs (1,049 kg) |
|---|