Yanmar
YM2700
Farm tractor · 1972–1982 · 26 hp
YanmarYM2700
The Yanmar YM2700 is a farm tractor manufactured from 1972 to 1982. It features a Yanmar 2TR27 engine. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Yanmar 2TR27 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 81.5 ci (1.3 L) |
| Power Gross | 26.6 hp (19.8 kW) |
| Power Rated | 26.6 hp (19.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 8-speed gear |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 109.2 in (277 cm) |
|---|---|
| Width | 52.9 in (134 cm) |
| Height | 74.6 in (189 cm) |
| Wheelbase | 63 in (160 cm) |
Weight
| Weight | 2,161 lbs (980 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 10-24 |