Yanmar
YM3000
Farm tractor · 1977–1978 · 30 hp
YanmarYM3000
The Yanmar YM3000 is a farm tractor manufactured from 1977 to 1978. It features a Yanmar 3T84 engine, and two- or four-wheel drive drive. It uses a gear transmission.
Overview
| Tractor Type | compact utility |
|---|
Engine
| Engine | Yanmar 3T84 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 87.2 ci (1.4 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.39 in (86 mm) |
| Power | 30 hp (22.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Yanmar |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 122 in (309 cm) |
|---|---|
| Width | 58 in (147 cm) |
| Height | 77 in (195 cm) |
Weight
| Weight | 2,557 lbs (1,159 kg) |
|---|