Yanmar
YM336
Farm tractor · 1980–1991 · 33 hp
YanmarYM336
The Yanmar YM336 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1991. It features a Yanmar 3T84A-N engine, two- or four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a three-speed power shift type with 12 forward and 4 reverse.
Overview
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Manufacture Location | Japan |
| Original Price Usd | 12,400 |
Engine
| Engine | Yanmar 3T84A-N |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.3 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.54 in (90 mm) |
| Power Gross | 33 hp (24.6 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | three-speed power shift |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Three power shift gears, plus reverse, in four ranges. |
| Clutch | dry disc |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 8.2 gpm (31 lpm) |
| Pressure | 2,204 psi (152 bar) |
PTO
| Rear Type | 540/1000 (1.375) |
|---|---|
| Clutch | overrunning dry disc |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,116 lbs (959 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 122.3 in (310 cm) |
|---|---|
| Width | 57.9 in (147 cm) |
| Height | 77.2 in (196 cm) |
| Wheelbase | 76.8 in (195 cm) |
| Front Tread | 44.9 in (114 cm) |
| Rear Tread | 45.3 in (115 cm) |
Weight
| Weight | 2,843 lbs (1,289 kg) |
|---|---|
| Operating | 3,400 lbs (1,542 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 27x8.5-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-28 |
Fuel
| Capacity | 8.5 gal (32.2 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Rops Type | two-post |
|---|