Yanmar
YM7000
Farm tractor · 1980–1983 · 70 hp
YanmarYM7000
The Yanmar YM7000 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1983. It features a Yanmar 4T95 engine, and two- or four-wheel drive drive. The transmission is a synchromesh type with 8 forward and 4 reverse.
Overview
| Tractor Type | utility |
|---|---|
| Manufacture Location | Japan |
Engine
| Engine | Yanmar 4T95 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 190.3 ci (3.1 L) |
| Bore | 3.74 in (95 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power | 70 hp (52.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Synchronized shifts between gears 3-4 and 7-8. |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |