Yanmar
YMG2000
Farm tractor · 1981–1983 · 19 hp
YanmarYMG2000
The Yanmar YMG2000 is a farm tractor manufactured from 1981 to 1983. It features a Yanmar 3T80U-SA engine. It weighs 1,808 lbs (820 kg).
Engine
| Engine | Yanmar 3T80U-SA |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 78 ci (1.3 L) |
| Bore | 3.15 in (80 mm) |
| Stroke | 3.35 in (85 mm) |
| Power Gross | 19.7 hp (14.7 kW) |
| Power Rated | 19.7 hp (14.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | JIS0 |
|---|
Dimensions
| Length | 96.5 in (245 cm) |
|---|---|
| Width | 44.9 in (114 cm) |
| Height | 70.7 in (179 cm) |
| Wheelbase | 57.9 in (147 cm) |
| Ground Clearance | 11.8 in (29 cm) |
| Front Tread | 36.2 in (91 cm) |
Weight
| Weight | 1,808 lbs (820 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3-24 |
Fuel
| Capacity | 5.4 gal (20.4 L) |
|---|