Kubota
A-155
Farm tractor · 1992–1996 · 15 hp
KubotaA-155
The Kubota A-155 is a farm tractor manufactured from 1992 to 1996. It features a Kubota D905 engine, and two-post steering. It weighs 1,466 lbs (664 kg).
Engine
| Engine | Kubota D905 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 54.8 ci (0.9 L) |
| Bore | 2.83 in (72 mm) |
| Stroke | 2.9 in (74 mm) |
| Power Rated | 15.8 hp (11.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 2,650 RPM |
Transmission
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 6-speed |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | 0 |
|---|
Dimensions
| Length | 99.8 in (253 cm) |
|---|---|
| Width | 41.3 in (104 cm) |
| Height | 70.9 in (180 cm) |
| Wheelbase | 53.2 in (135 cm) |
| Ground Clearance | 11.8 in (29 cm) |
| Front Tread | 32.3 in (82 cm) |
| Rear Tread | 31.9 in (81 cm) |
Weight
| Weight | 1,466 lbs (664 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-16 |
Fuel
| Capacity | 4.5 gal (17 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|