Kubota
B1181
Farm tractor · 2018–Present · 17 hp
KubotaB1181
The Kubota B1181 is a farm tractor manufactured starting in 2018. It features a 17 hp engine, and two-post folding steering. It weighs 1,411 lbs (640 kg).
Engine
| Power Net | 17.4 hp (13 kW) |
|---|
Transmission
| Available Options | 6-speed gear |
|---|
Hydraulics
| Pump Flow | 3.8 gpm (14.4 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|---|
| Mid Type | optional |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,191 lbs (540 kg) |
Dimensions
| Length | 92.9 in (235 cm) |
|---|---|
| Width | 36.9 in (93 cm) |
| Height Rops | 87.3 in (221 cm) |
| Wheelbase | 50 in (127 cm) |
| Ground Clearance | 9.5 in (24 cm) |
| Front Tread | 30.2 in (76 cm) |
| Rear Tread | 29.9 in (75 cm) |
Weight
| Weight | 1,411 lbs (640 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-16 |
Fuel
| Capacity | 3.7 gal (14 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|