Kubota
A-17
Farm tractor · 1988–1992 · 16 hp
KubotaA-17
The Kubota A-17 is a farm tractor manufactured from 1988 to 1992. It features a Kubota D1005 engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Kubota D1005 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 61.1 ci (1 L) |
| Bore | 2.99 in (76 mm) |
| Stroke | 2.9 in (74 mm) |
| Power Gross | 16.8 hp (12.5 kW) |
| Power Rated | 16.8 hp (12.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | 0 |
|---|
Dimensions
| Length | 99.8 in (253 cm) |
|---|---|
| Width | 41.3 in (104 cm) |
| Height | 49.6 in (125 cm) |
| Wheelbase | 53.2 in (135 cm) |
| Ground Clearance | 12.2 in (30 cm) |
| Front Tread | 32.3 in (82 cm) |
| Rear Tread | 31.9 in (81 cm) |
Weight
| Weight | 1,455 lbs (659 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-18 |
Fuel
| Capacity | 4.5 gal (17 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|