Kubota
B1500
Farm tractor · 1980–1982 · 19 hp
KubotaB1500
The Kubota B1500 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1982. It features a Kubota D850 engine, and two-post optional steering. The transmission is a unsynchronized gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Kubota D850 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 52.18 ci (0.9 L) |
| Power Gross | 19 hp (14.2 kW) |
| Power Rated | 19 hp (14.2 kW) |
| Power PTO | 15 hp (11.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed unsynchronized gear |
PTO
| Rear Type | 540/860/1000 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 87 in (220 cm) |
|---|---|
| Width | 41.3 in (104 cm) |
| Height Rops | 78.4 in (199 cm) |
| Wheelbase | 49.6 in (125 cm) |
| Ground Clearance | 9.3 in (23 cm) |
| Front Tread | 30.3 in (76 cm) |
| Rear Tread | 31.9 in (81 cm) |
Weight
| Weight | 1,200 lbs (544 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-18 |
Steering
| Type | two-post optional |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.