Kubota
B1-14
Farm tractor · 1985–1988 · 14 hp
KubotaB1-14
The Kubota B1-14 is a farm tractor manufactured from 1985 to 1988. It features a Kubota D850 engine, and manual steering. The transmission is a unsynchronized gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Kubota D850 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 52.18 ci (0.9 L) |
| Bore | 2.83 in (72 mm) |
| Stroke | 2.76 in (70 mm) |
| Power Gross | 10.4 kW |
| Power Rated | 14 hp (10.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed unsynchronized gear |
PTO
| Rear Type | 540/860/1000 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | 0 |
|---|
Dimensions
| Length | 84.6 in (214 cm) |
|---|---|
| Width | 41.3 in (104 cm) |
| Height | 49 in (124 cm) |
| Wheelbase | 49 in (124 cm) |
| Ground Clearance | 9.3 in (23 cm) |
| Front Tread | 30.3 in (76 cm) |
Weight
| Weight | 1,213 lbs (550 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-16 |
Fuel
| Capacity | 4.5 gal (17 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|