Kubota
B1700
Farm tractor · 1995–1999 · 17 hp
KubotaB1700
The Kubota B1700 is a farm tractor manufactured from 1995 to 1999. It features a Kubota D905-D10 engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Kubota D905-D10 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 54.8 ci (0.9 L) |
| Bore | 2.83 in (72 mm) |
| Stroke | 2.9 in (74 mm) |
| Power Gross | 17 hp (12.7 kW) |
| Power PTO | 13 hp (9.7 kW) |
| Torque Peak | 38 lb-ft (51.5 Nm) |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 3.6 qts (3.4 L) |
| Coolant Capacity | 3.6 qts (3.4 L) |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 5.8 gpm (22 lpm) |
| System Capacity | 2.9 gal (11 L) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,280 lbs (580 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 89.8 in (228 cm) |
|---|---|
| Width | 38.9 in (98 cm) |
| Height | 50.9 in (129 cm) |
| Height Rops | 75.4 in (191 cm) |
| Wheelbase | 59 in (149 cm) |
| Ground Clearance | 11.6 in (29 cm) |
| Front Tread | 32.9 in (83 cm) |
| Rear Tread | 30.6 in (77 cm) |
Weight
| Weight | 1,500 lbs (680 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-10, 6.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3-16 |
Fuel
| Capacity | 6.3 gal (23.8 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Attachments
54" mid-mount mower deck60" mid-mount mower deckSnowblowerFront-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | Kubota B4672 Backhoe |
|---|