Kubota
B1-15
Farm tractor · 1985–1988 · 16 hp
KubotaB1-15
The Kubota B1-15 is a farm tractor manufactured from 1985 to 1988. It features a Kubota D850 engine, and manual steering. The transmission is a unsynchronized gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Kubota D850 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 52.18 ci (0.9 L) |
| Bore | 2.83 in (72 mm) |
| Stroke | 2.76 in (70 mm) |
| Power Gross | 16 hp (11.9 kW) |
| Power Rated | 16 hp (11.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed unsynchronized gear |
PTO
| Rear Type | 540/860/1000 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | 0 |
|---|
Dimensions
| Length | 86.2 in (218 cm) |
|---|---|
| Width | 41.5 in (105 cm) |
| Height | 49.2 in (124 cm) |
| Wheelbase | 49 in (124 cm) |
| Front Tread | 30.3 in (76 cm) |
| Rear Tread | 31.9 in (81 cm) |
Weight
| Weight | 1,257 lbs (570 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-18 |
Fuel
| Capacity | 4.5 gal (17 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|