Kubota
B1550
Farm tractor · 1988–1997 · 17 hp
KubotaB1550
The Kubota B1550 is a farm tractor manufactured from 1988 to 1997. It features a 17 hp engine, and two-post steering.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 52.2 ci (0.9 L) |
| Bore | 2.84 in (72 mm) |
| Stroke | 2.76 in (70 mm) |
| Power Gross | 17 hp (12.7 kW) |
| Power PTO | 12.5 hp (9.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Available Options | 6-speed gear, hydrostatic |
|---|
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 5.5 gpm (20.8 lpm) |
PTO
gear
| Rear Type | transmission |
|---|
hydro
| Rear Type | live |
|---|
primary
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|---|
| Mid Type | 2455 (Kubota 10 tooth) |
| Front Type | optional |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 827 lbs (375 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 101 in (256 cm) |
|---|---|
| Width | 39 in (99 cm) |
| Height | 73.7 in (187 cm) |
| Wheelbase | 57.9 in (147 cm) |
| Front Tread | 31.3 in (79 cm) |
| Rear Tread | 31 in (78 cm) |
Weight
| Shipping | 1,345 lbs (610 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-16 |
Fuel
| Capacity | 4.8 gal (18.2 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Attachments
48" mid-mount mower deck54" mid-mount mower deck60" mid-mount mower deckKubota B1640A loaderKubota LA300 loaderBackhoe
| Digging Depth | 80.9 in (205 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Kubota BL4520B Backhoe |