Kubota
B1600
Farm tractor · 1979–1982 · 20 hp
KubotaB1600
The Kubota B1600 is a farm tractor manufactured from 1979 to 1982. It features a Kubota D950 engine, and two-post optional steering. The transmission is a unsynchronized gear type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Kubota D950 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 56.57 ci (0.9 L) |
| Power Gross | 20 hp (14.9 kW) |
| Power Rated | 20 hp (14.9 kW) |
| Power PTO | 16 hp (11.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Available Options | 12-speed unsynchronized gear |
PTO
| Rear Type | 540/860/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 95.3 in (242 cm) |
|---|---|
| Width | 42.9 in (108 cm) |
| Height Rops | 74.8 in (189 cm) |
| Wheelbase | 53.2 in (135 cm) |
| Ground Clearance | 9.4 in (23 cm) |
| Front Tread | 30.3 in (76 cm) |
| Rear Tread | 33.5 in (85 cm) |
Weight
| Weight | 1,410 lbs (639 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3-22 |
Steering
| Type | two-post optional |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.