Kubota
B1610
Farm tractor · 15 hp
KubotaB1610
The Kubota B1610 is a farm tractor. It features a Kubota D722 engine. It weighs 1,151 lbs (522 kg).
Engine
| Engine | Kubota D722 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 43.9 ci (0.7 L) |
| Power Gross | 15.7 hp (11.7 kW) |
| Power Net | 14.4 hp (10.7 kW) |
| Power PTO | 12.3 hp (9.2 kW) |
| Manufacturer | Kubota |
Transmission
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 6-speed |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|---|
| Mid Type | 2545 |
Hitch
| Rear Type | 1 |
|---|---|
| Rear Lift | 1,190 lbs (539 kg) |
Dimensions
| Length | 80.1 in (203 cm) |
|---|---|
| Width | 36.5 in (92 cm) |
| Height | 49.4 in (125 cm) |
| Wheelbase | 50 in (127 cm) |
| Ground Clearance | 10.6 in (26 cm) |
| Front Tread | 30.2 in (76 cm) |
| Rear Tread | 28 in (71 cm) |
Weight
| Weight | 1,151 lbs (522 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-16 |
Fuel
| Capacity | 3.4 gal (12.9 L) |
|---|