Kubota
B1410
Farm tractor · 13 hp
KubotaB1410
The Kubota B1410 is a farm tractor. It features a Kubota D662 engine. It weighs 1,124 lbs (509 kg).
Engine
| Engine | Kubota D662 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 40.03 ci (0.7 L) |
| Bore | 2.52 in (64 mm) |
| Stroke | 2.68 in (68 mm) |
| Power Gross | 13.8 hp (10.3 kW) |
| Power Net | 12.9 hp (9.6 kW) |
| Power PTO | 10.8 hp (8.1 kW) |
| Manufacturer | Kubota |
Transmission
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 6-speed |
PTO
| Rear Type | 540/1000 (1.375) |
|---|---|
| Mid Type | 2545 |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,190 lbs (539 kg) |
Dimensions
| Length | 80.1 in (203 cm) |
|---|---|
| Width | 36.7 in (93 cm) |
| Height | 48.6 in (123 cm) |
| Wheelbase | 50 in (127 cm) |
| Ground Clearance | 9.8 in (24 cm) |
| Front Tread | 30.6 in (77 cm) |
| Rear Tread | 28 in (71 cm) |
Weight
| Weight | 1,124 lbs (509 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.5-10 |
|---|---|
| Rear Ag | 7-16 |
Fuel
| Capacity | 3.4 gal (12.9 L) |
|---|