Kubota
B1502
Farm tractor · 1981–1985 · 14 hp
KubotaB1502
The Kubota B1502 is a farm tractor manufactured from 1981 to 1985. It features a Kubota D850 engine, and manual steering. The transmission is a unsynchronized gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Kubota D850 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 52.2 ci (0.9 L) |
| Bore | 2.84 in (72 mm) |
| Stroke | 2.76 in (70 mm) |
| Power Gross | 14.8 hp (11 kW) |
| Power Rated | 14.8 hp (11 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 3.6 qts (3.4 L) |
| Manufacturer | Kubota |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Oil Capacity | 12.7 qts (12 L) |
| Oil Type | SAE 10W-30 |
| Available Options | 6-speed unsynchronized gear |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 98.5 in (250 cm) |
|---|---|
| Width | 37.5 in (95 cm) |
Steering
| Type | manual |
|---|