Kubota
B1241
Farm tractor · 2018–Present · 21 hp
KubotaB1241
The Kubota B1241 is a farm tractor manufactured starting in 2018. It features a Kubota D1105 engine, and two-post folding steering. The transmission is a gear type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Kubota D1105 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 68.5 ci (1.1 L) |
| Bore | 3.07 in (78 mm) |
| Stroke | 3.09 in (78 mm) |
| Power Net | 21.5 hp (16 kW) |
| Air Cleaner | dry element |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Available Options | 9-speed gear |
Hydraulics
| Pump Flow | 4.5 gpm (17 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,356 lbs (615 kg) |
Dimensions
| Length | 94.9 in (241 cm) |
|---|---|
| Width | 39 in (99 cm) |
| Height Rops | 87.3 in (221 cm) |
| Wheelbase | 50 in (127 cm) |
| Ground Clearance | 10.5 in (26 cm) |
| Front Tread | 31.4 in (79 cm) |
| Rear Tread | 29.9 in (75 cm) |
Weight
| Weight | 1,631 lbs (739 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 23x10.50-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 280/70R18 |
Fuel
| Capacity | 6.9 gal (26.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|