Kubota
B1200
Farm tractor · 1979–1982 · 16 hp
KubotaB1200
The Kubota B1200 is a farm tractor manufactured from 1979 to 1982. It features a Kubota D750L engine, and two-post optional steering. The transmission is a unsynchronized gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Kubota D750L |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 46.5 ci (0.8 L) |
| Bore | 2.68 in (68 mm) |
| Stroke | 2.76 in (70 mm) |
| Power Gross | 16 hp (11.9 kW) |
| Power Rated | 16 hp (11.9 kW) |
| Power PTO | 12 hp (8.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed unsynchronized gear |
PTO
| Rear Type | 540/860/1000 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 84.3 in (214 cm) |
|---|---|
| Width | 40.6 in (103 cm) |
| Height Rops | 73.6 in (186 cm) |
| Wheelbase | 49.2 in (124 cm) |
| Ground Clearance | 8.6 in (21 cm) |
| Front Tread | 30.3 in (76 cm) |
| Rear Tread | 30.3 in (76 cm) |
Weight
| Weight | 1,060 lbs (480 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-16 |
Steering
| Type | two-post optional |
|---|