Kubota
B1161
Farm tractor · 2018–Present · 14 hp
KubotaB1161
The Kubota B1161 is a farm tractor manufactured starting in 2018. It features a Kubota D722 engine, and two-post folding steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Kubota D722 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 43.9 ci (0.7 L) |
| Bore | 2.64 in (67 mm) |
| Stroke | 2.68 in (68 mm) |
| Power Net | 14.8 hp (11 kW) |
| Air Cleaner | dry element |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 2,900 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
Hydraulics
| Pump Flow | 3.8 gpm (14.4 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,191 lbs (540 kg) |
Dimensions
| Length | 92.9 in (235 cm) |
|---|---|
| Width | 36.9 in (93 cm) |
| Height Rops | 87.3 in (221 cm) |
| Wheelbase | 50 in (127 cm) |
| Ground Clearance | 9.5 in (24 cm) |
| Front Tread | 30.2 in (76 cm) |
| Rear Tread | 29.9 in (75 cm) |
Weight
| Weight | 1,389 lbs (630 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-16 |
Fuel
| Capacity | 3.7 gal (14 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|