Kubota
B1-17
Farm tractor · 1985–1988 · 17 hp
KubotaB1-17
The Kubota B1-17 is a farm tractor manufactured from 1985 to 1988. It features a Kubota D950 engine, and manual steering. It weighs 1,532 lbs (694 kg).
Engine
| Engine | Kubota D950 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 56.57 ci (0.9 L) |
| Bore | 2.95 in (75 mm) |
| Stroke | 2.76 in (70 mm) |
| Power Gross | 17 hp (12.7 kW) |
| Power Rated | 17 hp (12.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Available Options | 12-speed unsynchronized gear |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/860/1000 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | 0 |
|---|
Dimensions
| Length | 92.1 in (233 cm) |
|---|---|
| Width | 45.3 in (115 cm) |
| Height | 49.2 in (124 cm) |
| Wheelbase | 53.4 in (135 cm) |
| Ground Clearance | 9.4 in (23 cm) |
| Front Tread | 30.3 in (76 cm) |
| Rear Tread | 35.8 in (90 cm) |
Weight
| Weight | 1,532 lbs (694 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3-22 |
Fuel
| Capacity | 4.5 gal (17 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|