Kubota
B1702
Farm tractor · 1981–1985 · 16 hp
KubotaB1702
The Kubota B1702 is a farm tractor manufactured from 1981 to 1985. It features a Kubota 0.9L 3-cyl diesel engine, two- or four-wheel drive drive, and manual steering. The transmission is a unsynchronized gear type with 12 forward and 4 reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | sub-compact utility |
|---|---|
| Series | B02 Series |
| Manufacture Location | Japan |
Mechanical
| Steering | manual |
|---|
PTO & Hitch
| Rear Hitch Type | I |
|---|
Other
| Operator Station | open operator station |
|---|
Engine
| Engine | Kubota D950 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 56.6 ci (0.9 L) |
| Bore | 3 in (76 mm) |
| Bore Stroke | 3.00x2.80 in (76 x 71 mm) |
| Stroke | 2.8 in (71 mm) |
| Power | 16.8 hp (12.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Rated | 2,600 RPM |
| Manufacturer | Kubota |
Dimensions
| Length | 95.5 in (242 cm) |
|---|---|
| Height | 74.8 in (189 cm) |
| Wheelbase | 53.4 in (135 cm) |
| Ground Clearance | 9.5 in (24 cm) |
| Front Tread | 30.3 in (76 cm) |
| Rear Tread | 35.8 in (90 cm) |
| Rear Tread Range | 35.8/40.6 inches 90/103 cm |
| Weight | 1,466 lbs (664 kg) |
| Tires Ag Front | 5.00-12 |
| Tires Ag Rear | 8.3-22 |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |