Kubota
B2920
Farm tractor · 2008–2015 · 29 hp
KubotaB2920
The Kubota B2920 is a farm tractor manufactured from 2008 to 2015. It features a Kubota D1305 engine, and two-post foldable steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (3-range).
Engine
| Engine | Kubota D1305 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 77 ci (1.3 L) |
| Bore | 3.1 in (79 mm) |
| Stroke | 3.5 in (89 mm) |
| Power Gross | 29 hp (21.6 kW) |
| Power Rated | 29 hp (21.6 kW) |
| Power PTO | 21 hp (15.7 kW) |
| Air Cleaner | dual paper elements |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 3.2 qts (3 L) |
| Coolant Capacity | 4.6 qts (4.4 L) |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 2,800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (3-range) |
| Oil Capacity | 16 qts (15.1 L) |
| Available Options | hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 4.7 gpm (17.8 lpm) |
| Total Flow | 8.3 gpm (31.4 lpm) |
| Steering Flow | 3.6 gpm (13.6 lpm) |
| System Capacity | 4 gal (15.1 L) |
Hitch
| Rear Type | 1 |
|---|---|
| Rear Lift | 1,356 lbs (615 kg) |
Dimensions
| Length | 95.1 in (241 cm) |
|---|---|
| Width | 49 in (124 cm) |
| Wheelbase | 61.5 in (156 cm) |
| Ground Clearance | 12.8 in (32 cm) |
| Front Tread | 32.1 in (81 cm) |
| Rear Tread | 37.4 in (94 cm) |
Weight
| Weight | 1,554 lbs (704 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-12, 6.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-16, 9.5-16 |
| Front Industrial | 23x8.50-12 |
| Rear Industrial | 12-16.5 |
Fuel
| Capacity | 6.6 gal (25 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Cab
| Cab | sunshade optional |
|---|
Attachments
54" mid-mount mower deck60" mid-mount mower deckFront-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 80.1 in (203 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Kubota BH65 Backhoe |