Kubota
B5200
Farm tractor · 1983–1996 · 13 hp
KubotaB5200
The Kubota B5200 is a farm tractor manufactured from 1983 to 1996. It features a Kubota D750 engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Kubota D750 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 46.5 ci (0.8 L) |
| Bore | 2.68 in (68 mm) |
| Stroke | 2.76 in (70 mm) |
| Power Gross | 13 hp (9.7 kW) |
| Power PTO | 11.5 hp (8.6 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 3.6 qts (3.4 L) |
| Coolant Capacity | 4.9 qts (4.6 L) |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Transmission Description | Three gears (1-3) plus reverse with high and low ranges. |
| Clutch | dry plate |
| Oil Capacity | 12.7 qts (12 L) |
| Available Options | 6-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pressure | 1,630 psi (112.4 bar) |
| Total Flow | 4 gpm (15.1 lpm) |
| System Capacity | 3.2 gal (12.1 L) |
Dimensions
| Length | 100 in (254 cm) |
|---|---|
| Width | 42.5 in (107 cm) |
| Height | 71.3 in (181 cm) |
| Wheelbase | 55.1 in (139 cm) |
| Ground Clearance | 10.8 in (27 cm) |
| Front Tread | 30.9 in (78 cm) |
| Rear Tread | 35.8 in (90 cm) |
Weight
| Weight | 1,180 lbs (535 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5-12, 6-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 7-16, 8-16 |
Fuel
| Capacity | 3.8 gal (14.4 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Attachments
48" mid-mount mower deckSnowblowerKubota B1630C loaderKubota B1640 loaderKubota B1640A loaderBackhoe
| Mower Deck | 48 in (121 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Kubota L4520 Backhoe |