Kubota
B6100
Farm tractor · 1978–1984 · 14 hp
KubotaB6100
The Kubota B6100 is a farm tractor manufactured from 1978 to 1984. It features a Kubota D650-A engine, and two-post fixed available steering. The transmission is a unsynchronized gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Kubota D650-A |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 41.2 ci (0.7 L) |
| Bore | 2.52 in (64 mm) |
| Stroke | 2.76 in (70 mm) |
| Power Gross | 14 hp (10.4 kW) |
| Power Rated | 14 hp (10.4 kW) |
| Power PTO | 12 hp (8.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 4.1 qts (3.9 L) |
| Coolant Capacity | 4.9 qts (4.6 L) |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 2,800 RPM |
| Oil Change Interval Hours | 75 |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Oil Capacity | 12.2 qts (11.5 L) |
| Available Options | 6-speed unsynchronized gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 2.96 gpm (11.2 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540/750/1000 |
|---|---|
| Front Type | 2800 |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 400 lbs (181 kg) |
Dimensions
| Length | 76.6 in (194 cm) |
|---|---|
| Width | 36.6 in (92 cm) |
| Height | 44.9 in (114 cm) |
| Wheelbase | 48.9 in (124 cm) |
| Ground Clearance | 9.8 in (24 cm) |
| Front Tread | 27.4 in (69 cm) |
| Rear Tread | 26 in (66 cm) |
Weight
| Weight | 970 lbs (439 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.90-9 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3-16 |
Fuel
| Capacity | 3.4 gal (12.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post fixed available |
|---|
Attachments
SnowblowerBladeKubota B219 loaderKubota B1630 loaderBackhoe
| Backhoe Model | Kubota B670 Backhoe |
|---|