Kubota
B7000
Farm tractor · 1973–1977 · 12 hp
KubotaB7000
The Kubota B7000 is a farm tractor manufactured from 1973 to 1977. It features a Kubota Z650 engine. The transmission is a unsynchronized gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Kubota Z650 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 39.06 ci (0.6 L) |
| Power Net | 12.8 hp (9.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 3,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed unsynchronized gear |
PTO
| Rear Type | 540/860/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 78.4 in (199 cm) |
|---|---|
| Width | 35.4 in (89 cm) |
| Height | 45.7 in (116 cm) |
| Wheelbase | 48.4 in (122 cm) |
| Ground Clearance | 9.5 in (24 cm) |
| Front Tread | 30.1 in (76 cm) |
| Rear Tread | 29.1 in (73 cm) |
Weight
| Weight | 1,050 lbs (476 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-16 |