Kubota
B7001
Farm tractor · 1976–1979 · 13 hp
KubotaB7001
The Kubota B7001 is a farm tractor manufactured from 1976 to 1979. It features a Kubota D750 engine. The transmission is a unsynchronized gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Kubota D750 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 46.5 ci (0.8 L) |
| Bore | 2.68 in (68 mm) |
| Stroke | 2.76 in (70 mm) |
| Power Net | 13.8 hp (10.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 2,800 RPM |
| Firing Order | 1-2-3 |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed unsynchronized gear |
PTO
| Rear Type | transmission |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 78.4 in (199 cm) |
|---|---|
| Width | 35.4 in (89 cm) |
| Height | 45.7 in (116 cm) |
| Wheelbase | 49.5 in (125 cm) |
| Ground Clearance | 9.4 in (23 cm) |
| Front Tread | 30.1 in (76 cm) |
| Rear Tread | 29.1 in (73 cm) |
Weight
| Weight | 1,050 lbs (476 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-16 |