Kubota
B7100
Farm tractor · 1976–1985 · 16 hp
KubotaB7100
The Kubota B7100 is a farm tractor manufactured from 1976 to 1985. It features a Kubota D750-A engine, two- or four-wheel drive drive, and manual steering. The transmission is a unsynchronized gear type with 6 forward and 2 reverse.
Overview
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Manufacture Location | Japan |
Engine
| Engine | Kubota D750-A |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 46.5 ci (0.8 L) |
| Bore | 2.68 in (68 mm) |
| Stroke | 2.76 in (70 mm) |
| Power Gross | 16 hp (11.9 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 4.1 qts (3.9 L) |
| Coolant Capacity | 4.9 qts (4.6 L) |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 2,800 RPM |
| Firing Order | 1-2-3 |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Transmission Description | Transmission shifted using two levers. Left-hand lever selects three forward gears or reverse, right-hand lever selects high or low range. |
| Clutch | dry plate |
| Oil Capacity | 12.2 qts (11.5 L) |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 3 gpm (11.4 lpm) |
| System Capacity | 3.6 gal (13.6 L) |
Dimensions
| Length | 78.75 in (200 cm) |
|---|---|
| Width | 40 in (101 cm) |
| Height | 45.5 in (115 cm) |
| Wheelbase | 49.5 in (125 cm) |
| Ground Clearance | 11.38 in (28 cm) |
| Front Tread | 32.5 in (82 cm) |
Weight
| Weight | 1,080 lbs (489 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 20.5x8.00-10 |
|---|---|
| Rear Ag | 29x12.00-15 |
Fuel
| Capacity | 3.4 gal (12.9 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Cab
| Rops Type | two-post fixed available |
|---|
Attachments
SnowblowerBladeKubota B219 loaderKubota B1630 loaderBackhoe
| Backhoe Model | Kubota B670 Backhoe |
|---|