Kubota
B7410
Farm tractor · 2004–2007 · 18 hp
KubotaB7410
The Kubota B7410 is a farm tractor manufactured from 2004 to 2007. It features a Kubota D782-E2-D20 engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Kubota D782-E2-D20 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 47.5 ci (0.8 L) |
| Bore | 2.64 in (67 mm) |
| Stroke | 2.9 in (74 mm) |
| Power Gross | 18 hp (13.4 kW) |
| Power PTO | 15 hp (11.2 kW) |
| Torque Peak | 34 lb-ft (46.1 Nm) |
| Air Cleaner | dual paper element |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 2.5 qts (2.4 L) |
| Coolant Capacity | 2.9 qts (2.7 L) |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 2,900 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 12.5 qts (11.8 L) |
| Available Options | 6-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Valves | 1 |
| Total Flow | 3.9 gpm (14.8 lpm) |
PTO
| Rear Type | transmission |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,356 lbs (615 kg) |
| Hitch Control | quarter inching valve |
Dimensions
| Length | 90.6 in (230 cm) |
|---|---|
| Width | 42.4 in (107 cm) |
| Height | 52.2 in (132 cm) |
| Height Rops | 76.4 in (194 cm) |
| Wheelbase | 59.1 in (150 cm) |
| Ground Clearance | 12 in (30 cm) |
Weight
| Weight | 1,323 lbs (600 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-16 |
Fuel
| Capacity | 3.7 gal (14 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Attachments
54" mid-mount mower deckMid-mount mower deckBladeFront-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 73.9 in (187 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Kubota B4672 Backhoe |