Kubota
Bb260
Farm tractor · 1995–2005 · 25 hp
KubotaBb260
The Kubota Bb260 is a farm tractor manufactured from 1995 to 2005. It features a Kubota 1.5L 4-cyl diesel engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a gear type with 9 forward and 3 reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | compact utility |
|---|
Mechanical
| Steering | power |
|---|---|
| Brakes | mechanical wet disc |
| Cab | standard |
PTO & Hitch
| Rear PTO Type | 442/754/1192 (1.375) |
|---|---|
| Rear Hitch Type | I |
| Hitch Control | position control |
Electrical
| Ground | electric |
|---|---|
| Battery Volts | 12 |
Fuel
| Fuel Capacity Rops | 5.3 gal (20.1 L) |
|---|
Engine
| Engine | Kubota V1505 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.4 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.07 in (78 mm) |
| Bore Stroke | 3.071x3.087 in (78 x 78 mm) |
| Stroke | 3.09 in (78 mm) |
| Power | 25.6 hp (19.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | negative |
| Rated | 2,600 RPM |
| Manufacturer | Kubota |
Dimensions
| Length | 98.4 in (249 cm) |
|---|---|
| Width | 46.9 in (119 cm) |
| Height Cab | 67.9 in (172 cm) |
| Wheelbase | 55.9 in (141 cm) |
| Ground Clearance | 13.2 in (33 cm) |
| Front Tread | 33.9 in (86 cm) |
| Rear Tread | 37.4 in (94 cm) |
| Weight | 2,127 lbs (964 kg) |
| Tires Ag Front | 6-14 |
| Tires Ag Rear | 9.5-20 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Glideshift |
| Gears | 9 forward and 3 reverse |