Kubota
BX1500
Farm tractor · 2003–2005 · 15 hp
KubotaBX1500
The Kubota BX1500 is a farm tractor manufactured from 2003 to 2005. It features a Kubota 0.6L 2-cyl diesel engine, four-wheel drive drive, and hydrostatic power steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (2-range).
Overview
Production
| Tractor Type | sub-compact utility |
|---|---|
| Series | BX Series |
Mechanical
| Steering | hydrostatic power |
|---|---|
| Brakes | wet disc |
Hydraulics
| Hydraulic Valves | 1 |
|---|
PTO & Hitch
| Rear PTO | independent |
|---|---|
| Rear PTO Type | 540 |
| Mid PTO Type | independent |
| Front PTO Type | optional |
| Rear Hitch Type | 1 |
| Rear Lift | 1,210 lbs (548 kg) |
| PTO Clutch | hydraulic |
Fuel
| Fuel Capacity Rops | 4.5 gal (17 L) |
|---|
Other
| Mid PTO | 2500 RPM |
|---|---|
| Front PTO | 2500 RPM |
| Total Flow | 5.5 gpm (20.8 lpm) |
| Transmission Type | hydrostatic |
| Rear Lift At 24 Inches | 680 lbs (308 kg) |
Engine
| Engine | Kubota Z602 E-TVCS |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 36.6 ci (0.6 L) |
| Bore | 2.83 in (72 mm) |
| Bore Stroke | 2.83x2.90 in (72 x 74 mm) |
| Stroke | 2.9 in (74 mm) |
| Power Gross | 15 hp (11.2 kW) |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Rated | 3,600 RPM |
| Manufacturer | Kubota |
Dimensions
| Length | 75 in (190 cm) |
|---|---|
| Width | 45.1 in (114 cm) |
| Height | 69.5 in (176 cm) |
| Wheelbase | 52.8 in (134 cm) |
| Ground Clearance | 5.6 in (14 cm) |
| Weight | 1,213 lbs (550 kg) |
| Tires Ag Front | 16x7.5-8 |
| Tires Ag Rear | 24x12-12 |
| Tires Lawn Rear | 24x12-12 |
| Tires Lawn Front | 16x7.5-8 |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
Available Attachments
48" mid-mount mower deck54" mid-mount mower deckSnowblowerBladeFront-end loader
The Kubota BX1500 was advertised as compatible with two mid-mount mowers (48-inch and 54-inch), a 54-inch front-mount blade, a two-stage snowblower, and front-end loader. Additional attachments include the BX2537 rotary sweeper, B40C (37-inch) rear tiller, 42- and 48-inch box scrapers, and a 48-inch rear-mounted blade.