Kubota
BX2200
Farm tractor · 2001–2003 · 22 hp
KubotaBX2200
The Kubota BX2200 is a farm tractor manufactured from 2001 to 2003. It features a Kubota D905 E-TVCS engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (2-range).
Overview
| Tractor Type | sub-compact utility |
|---|---|
| Series | BX Series |
Engine
| Engine | Kubota D905 E-TVCS |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 54.8 ci (0.9 L) |
| Bore | 2.83 in (72 mm) |
| Stroke | 2.9 in (74 mm) |
| Power Gross | 22 hp (16.4 kW) |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Mid Type | independent |
| Clutch | hydraulic |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 652 lbs (295 kg) |
Dimensions
| Length | 92.1 in (233 cm) |
|---|---|
| Width | 45.1 in (114 cm) |
| Wheelbase | 55.1 in (139 cm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (17 cm) |
Weight
| Weight | 1,600 lbs (725 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 18x8.5 |
|---|---|
| Rear Ag | 26x12.0 |
Fuel
| Capacity | 5.5 gal (20.8 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Rops Type | two-post |
|---|