Kubota
BX2670
Farm tractor · 2013–2014 · 25 hp
KubotaBX2670
The Kubota BX2670 is a farm tractor manufactured from 2013 to 2014. It features a Kubota D1005 engine, four-wheel drive drive, and hydrostatic power steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (2-range).
Overview
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Series | BX70 Series |
| Original Price Usd | 12,896 |
Engine
| Engine | Kubota D1005 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 61.1 ci (1 L) |
| Bore | 3 in (76 mm) |
| Stroke | 2.9 in (74 mm) |
| Power Gross | 25.5 hp (19 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 3.7 qts (3.5 L) |
| Coolant Capacity | 3.1 qts (2.9 L) |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 3,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
| Oil Capacity | 12.4 qts (11.7 L) |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 6.2 gpm (23.5 lpm) |
| System Capacity | 3.1 gal (11.7 L) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,210 lbs (548 kg) |
| Hitch Control | quarter-inching control |
Dimensions
| Length | 95.5 in (242 cm) |
|---|---|
| Width | 44.5 in (113 cm) |
| Height Rops | 87.2 in (221 cm) |
| Wheelbase | 55.1 in (139 cm) |
| Front Tread | 26.6 in (67 cm) |
| Rear Tread | 32.2 in (81 cm) |
Weight
| Weight | 1,466 lbs (664 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 6.6 gal (25 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Rops Type | two-post foldable |
|---|---|
| Cab | optional canopy |