Kubota
GB110
Farm tractor · 2002–2003 · 10 hp
KubotaGB110
The Kubota GB110 is a farm tractor manufactured from 2002 to 2003. It features a Kubota Z482 engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Kubota Z482 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 29.2 ci (0.5 L) |
| Bore | 2.64 in (67 mm) |
| Stroke | 2.68 in (68 mm) |
| Power Gross | 10.3 hp (7.7 kW) |
| Power Rated | 10.3 hp (7.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | negative |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 3,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540/1000 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | 0 |
|---|---|
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 75.6 in (192 cm) |
|---|---|
| Width | 40.9 in (103 cm) |
| Height Rops | 67.3 in (170 cm) |
| Wheelbase | 47.2 in (119 cm) |
| Ground Clearance | 9.1 in (23 cm) |
| Front Tread | 28.5 in (72 cm) |
| Rear Tread | 28.4 in (72 cm) |
Weight
| Weight | 1,058 lbs (479 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.00-10 |
|---|---|
| Rear Ag | 7-14 |
Fuel
| Capacity | 3.4 gal (12.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|