Kubota
GB15
Farm tractor · 1997–2001 · 14 hp
KubotaGB15
The Kubota GB15 is a farm tractor manufactured from 1997 to 2001. It features a Kubota D905 engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Kubota D905 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 54.8 ci (0.9 L) |
| Bore | 2.83 in (72 mm) |
| Stroke | 2.9 in (74 mm) |
| Power Gross | 14.8 hp (11 kW) |
| Power Rated | 14.8 hp (11 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | negative |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | 0 |
|---|---|
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 80.5 in (204 cm) |
|---|---|
| Width | 38.2 in (97 cm) |
| Height Rops | 72.2 in (183 cm) |
| Wheelbase | 50 in (127 cm) |
| Ground Clearance | 11.8 in (29 cm) |
| Front Tread | 29.5 in (74 cm) |
| Rear Tread | 28.4 in (72 cm) |
Weight
| Weight | 1,257 lbs (570 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-18 |
Fuel
| Capacity | 3.4 gal (12.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|