Kubota
GB18
Farm tractor · 1997–2001 · 17 hp
KubotaGB18
The Kubota GB18 is a farm tractor manufactured from 1997 to 2001. It features a Kubota D1005 engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Kubota D1005 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 61.1 ci (1 L) |
| Bore | 2.99 in (76 mm) |
| Stroke | 2.9 in (74 mm) |
| Power Gross | 17.7 hp (13.2 kW) |
| Power Rated | 17.7 hp (13.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | negative |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear, 18-speed |
PTO
| Rear Type | 451/769/1207 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | 0 |
|---|---|
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 91.3 in (231 cm) |
|---|---|
| Width | 40.9 in (103 cm) |
| Height Rops | 72.8 in (184 cm) |
| Wheelbase | 53.2 in (135 cm) |
| Ground Clearance | 12.4 in (31 cm) |
| Front Tread | 33.1 in (84 cm) |
| Rear Tread | 31.9 in (81 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3-20 |
Fuel
| Capacity | 5.3 gal (20.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|