Kubota
GL-40
Farm tractor · 1991–1995 · 40 hp
KubotaGL-40
The Kubota GL-40 is a farm tractor manufactured from 1991 to 1995. It features a Kubota 2.2L 4-cyl diesel engine, four-wheel drive drive, and power steering.
Overview
Production
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Series | GL Series |
Mechanical
| Steering | power |
|---|---|
| Rops Type | two-post |
| Cab | optional |
PTO & Hitch
| Rear PTO Type | 540 (1.375) |
|---|---|
| Rear Hitch Type | JIS1 |
Electrical
| Ground | negative |
|---|---|
| Battery Volts | 12 |
Fuel
| Fuel Capacity Rops | 13.2 gal (50 L) |
|---|
Other
| Rear PTO RPM Speeds | 585@2600, 789@2600, 961@2600, 1263@2600 |
|---|
Engine
| Engine | Kubota V2203 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 134.1 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Bore Stroke | 3.43x3.64 in (87 x 92 mm) |
| Stroke | 3.64 in (92 mm) |
| Power | 40 hp (29.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Rated | 2,600 RPM |
| Manufacturer | Kubota |
Dimensions
| Length | 137.6 in (349 cm) |
|---|---|
| Width | 61 in (154 cm) |
| Height Cab | 92.1 in (233 cm) |
| Height Rops | 86.6 in (219 cm) |
| Wheelbase | 72.8 in (184 cm) |
| Ground Clearance | 14.2 in (36 cm) |
| Front Tread | 47.4 in (120 cm) |
| Rear Tread | 45.3 in (115 cm) |
| Rear Tread Range | 45.3 to 63.4 inches 115 to 161 cm |
| Tires Ag Front | 8-18 |
| Tires Ag Rear | 12.4-28 |
| Cab Weight | 3,946 lbs (1,789 kg) |
| Rops Weight | 3,527 lbs (1,599 kg) |
Transmission
| Gears | 16 forward and reverse |
|---|