Kubota
GL19
Farm tractor · 1990–1992 · 18 hp
KubotaGL19
The Kubota GL19 is a farm tractor manufactured from 1990 to 1992. It features a Kubota 1.4L 3-cyl diesel engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a gear type with 16 forward and reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Series | GL Series |
Mechanical
| Steering | power |
|---|---|
| Brakes | mechanical wet disc |
PTO & Hitch
| Rear PTO Type | 546/772/947/1254 (1.375) |
|---|---|
| Rear Hitch Type | I |
Fuel
| Fuel Capacity Rops | 7.1 gal (26.9 L) |
|---|
Other
| Operator Station | open operator station |
|---|
Engine
| Engine | Kubota D1403 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 85 ci (1.4 L) |
| Bore | 3.1 in (79 mm) |
| Bore Stroke | 3.1x3.6 in (79 x 91 mm) |
| Stroke | 3.6 in (91 mm) |
| Power | 18.7 hp (13.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Rated | 2,500 RPM |
| Manufacturer | Kubota |
Dimensions
| Length | 116.1 in (294 cm) |
|---|---|
| Width | 49.2 in (124 cm) |
| Height | 56.7 in (144 cm) |
| Wheelbase | 61 in (154 cm) |
| Ground Clearance | 13.2 in (33 cm) |
| Front Tread | 37.4 in (94 cm) |
| Rear Tread | 39.8 in (101 cm) |
| Rear Tread Range | 39.8/44.5 inches 101/113 cm |
| Weight | 2,249 lbs (1,020 kg) |
| Tires Ag Front | 6-14 |
| Tires Ag Rear | 8.3-24 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Gear Ranges | Four gears (1-4) in low/high ranges plus a creeper/field range shift with shuttle. |
| Transmission Options | 16-speed gear, 16-speed power shift |