Kubota
GL201
Farm tractor · 1996–2001 · 20 hp
KubotaGL201
The Kubota GL201 is a farm tractor manufactured from 1996 to 2001. It features a Kubota D1403 engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a gear type with 16 forward and reverse.
Overview
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Series | GL Series |
Engine
| Engine | Kubota D1403 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 85 ci (1.4 L) |
| Bore | 3.1 in (79 mm) |
| Stroke | 3.6 in (91 mm) |
| Power | 20.7 hp (15.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Gear Ranges | Four gears (1-4) in two ranges (low/high) with additional creeper range and shuttle shift. |
| Clutch | dry disc |
PTO
| Rear Type | 568/803/985/1304 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 118.3 in (300 cm) |
|---|---|
| Width | 48 in (121 cm) |
| Height Cab | 78 in (198 cm) |
| Height Rops | 77 in (195 cm) |
| Wheelbase | 62.4 in (158 cm) |
| Ground Clearance | 13.2 in (33 cm) |
| Front Tread | 37.4 in (94 cm) |
| Rear Tread | 39.8 in (101 cm) |
Weight
| Weight | 2,414 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3-24 |
Fuel
| Capacity | 7.1 gal (26.9 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Rops Type | two-post |
|---|---|
| Cab | optional |