Kubota
GL21
Farm tractor · 1990–1992 · 20 hp
KubotaGL21
The Kubota GL21 is a farm tractor manufactured from 1990 to 1992. It features a Kubota D1403 engine, and power steering. The transmission is a gear type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Kubota D1403 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 85 ci (1.4 L) |
| Bore | 3.1 in (79 mm) |
| Stroke | 3.6 in (91 mm) |
| Power Gross | 20.7 hp (15.4 kW) |
| Power Rated | 20.7 hp (15.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Transmission Description | Four gears with high, low, and reverse ranges. Synchronized shifts within high and low ranges. |
| Available Options | 16-speed gear, 16-speed power shift |
PTO
| Rear Type | 568/803/985/1304 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 116.1 in (294 cm) |
|---|---|
| Width | 50.2 in (127 cm) |
| Height | 56.7 in (144 cm) |
| Wheelbase | 61 in (154 cm) |
| Ground Clearance | 13.2 in (33 cm) |
| Front Tread | 37.4 in (94 cm) |
| Rear Tread | 39.8 in (101 cm) |
Weight
| Weight | 2,293 lbs (1,040 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-32 |
Fuel
| Capacity | 7.1 gal (26.9 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|